Servis kávovarů

Servis pro domácnost a gastronomii

Prodej kávy a kávovarů Káva do kanceláře Prodej kávy a kávovarů Servis kávovarů

Automatické kávovary .

Popis  plně automatických kávovarů.

Jak fungují plně automatické kávovary?

Princip fungování plně automatického kávovaru není nic složitého. Srdcem kávovaru je spařovací jednotka. Nejprve se kávová zrna rozemelou na požadovaný stupeň hrubosti v integrovaném mlýnku na kávovaru. Umletá káva se slisuje pístem spařovací jednotky, během procesu lisování kávy se  současně ohřívá voda na přípravu nápoje. V okamžiku kdy voda dosáhne požadované teploty je tlakem čerpadla  čerpána přes stlačenou umletou kávu ve spařovací jednotce a  výstupem z kávovaru probíhá výdej hotové kávy.  Po ukončení procesu výdeje kávy kávovar automaticky vyhodí kávovou sedlinu do zásobníku na odpad a připraví se na další výdej do základní polohy.

V tomto procesu hraje hlavní roli kontaktní tlak a doba spařování. Pokud je doba spařování příliš dlouhá, uvolní se z kávové sedliny příliš mnoho hořkých látek a káva chutná hořce. Pokud je doba příliš krátká, aromatické látky se naopak nerozpouští v dostatečném množství z namleté kávy  a káva pak  chutná nevýrazně. O kvalitě přípravy kávy doporučuji navštívit www.zrnko-kavy.cz kde naleznete podrobnější informace o kávě.

Káva espresso je obvykle základem pro všechny kávové nápoje, které připravuje plně automatický kávovar. Je proto také důležité připravit dokonalé espresso, aby každý kávový nápoj získal optimální chuť.

Přídavná nádrž na mléko pro plně automatický stroj s nádobou na mléko.

Většina plně automatických kávovarů  pro domácnost je také vhodná pro přípravu kávových nápojů vyráběných z mléka. Spěňovač mléka hraje velmi důležitou roli u plně automatických kávovarů. Takový systém je obvykle součástí stroje a mléko se nalévá do nádoby k tomu určené zvenčí. Jendnoduší modely jsou pro napěnění mléka vybaveny manuální parní tryskou. Profesionální kávovary pro použití v kancelářích a gastronomii jsou vybaveny podobným zařízením avšak více sofistikovaným s výbavou na automatické čištění kávovaru. Pokud si budete taková zařízení prohlédnout je možné navštívit stránky www.officecafe.cz nebo navštívit stránky www.schaerer-servis.cz

Existují však také kávovary, ve kterých se mléčná pěna připravuje zvenčí. Pokud se rozhodnete pro plně automatický kávovar s integrovaným napěňovačem mléka, je důležité po každém použití nádobu důkladně vyčistit v  zájmu vašeho zdraví:-)  Tímto způsobem zabráníte  tvorbě bakterií, které se mohou rychle množí na zbytcích mléka.

Ostatní komponenty.

Další součástí plně automatického kávovaru je čerpadlo. To má za úkol dopravit vodu k varné komoře a poté dopravit kávu do vašeho hrnečku 🙂 . Čerpadlo v některých případech také odsává mléko z nádoby. Jeho funkčnost rozhodující ovládání plně automatického stroje.

V moderních zařízeních se ovládací prvek podobá malé počítačové jednotce. Jednotlivá nastavení lze provést pomocí elektronického displeje. Plně automatický kávovar je řízen elektronicky, takže lze u každé přípravy zohlednit všechny možnosti nastavení.

Funkce plně automatického kávovaru
Plně automatický kávovar lze použít k přípravě celé řady různých kávových nápojů. Základní vybavení obvykle zahrnuje:

Espresso:  silné a aromatické s malým objemem
Cappuccino:  Espresso káva s napěněným mlékem
Latte Macchiato:  Espresso s teplým mlékem a mléčnou pěnou
Mléčná káva:  Káva s vysokým obsahem mléka
Tyto druhy kávy lze připravit stisknutím tlačítka na plně automatickém kávovaru s integrovaným napěňovačem mléka. Vhodnou kávu si můžete objednat na  www.zrnko-kavy.cz

Volba funkcí na plně automatickém kávovaru.

Pohodlný výběr kávových specialit s plně automatickým kávovarem podle vaší chuti.

Mezi funkce plně automatického stroje samozřejmě patří možnosti výběru jednotlivých variant kávy. U většiny strojů navíc můžete získat mnohem více informací na digitálním displeji. Například plně automatický stroj indikuje, kdy chybí ingredience, a také poskytuje informace, jakmile je třeba plně automatický kávovar vyčistit nebo odvápnit. Popis odvápnění naleznete v našich příspěvcích www.servis-kost.eu 

Po zapnutí plně automatického kávovaru se nejprve zkontroluje systém a poté proběhne zahřívací fáze. Některá zařízení jsou vybavena integrovaným časovačem. To umožňuje uživateli mít stroj po určitou dobu připravený k provozu. Takže můžete ušetřit několik minut po ráno 🙂

Různé doplňkové funkce pro jednotlivé chutě

Populární doplňkovou funkcí, kterou má mnoho plně automatických kávovarů, je možnost přípravy mleté bezkofeinové kávy.  Pro přípravu se používá speciální vhoz na mletou kávu.

Systém dvojitého ohřevu je výhodou pro každého, kdo si cení rychlosti při připravě cappuccina nebo jiných druhů kávy s mlékem. Zde se mléko a voda ohřívají nezávisle na sobě. Proces trvá déle u plně automatického kávovaru, který tuto funkci nemá. Další funkcí je regulace teploty, která umožňuje nastavit teplotu nápoje podle potřeby.

S pozdravem

Ewald Kost